Diller

Fırat Üniversitesi’nde Mühendislik Eğitimine Başlangıcın 50. Yılı Anısına Uluslararası Sempozyum Düzenlendi

Fakültemizin eğitime başlamasının 50. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen “International Conference on Advance and Innovation in Engineering (ICAIE 2017) isimli sempozyum yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sempozyuma, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özer, Fırat Üniversitesi Yöneticileri, Öğretim üyeleri, Yurt içinden ve yurt dışından akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özer, Mühendislik Fakültesinin 50 yıllık gelişimini ve mevcut durumu noktasında çeşitli bilgiler aktardı.

Açılış programında ayrıca, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve davetli konuşmacı Kanada Calgary Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Reda ALHAJJ birer konuşma yaptı.

3 gün süresince 68 oturumun gerçekleştirildiği sempozyumda 344 sözlü ve 94 poster olmak üzere 438 bilimsel yönden incelenmiş ve kabul almış bildiri dinleyicilere aktarıldı.

Gün boyu devam eden bilimsel etkinliklerin sonunda, çeşitli ülkelerden ve ülkemizin çeşitli illerinden gelen misafirlere Elazığ’ın doğal ve tarihi güzellikleri tanıtıldı. İlk gün misafirler Hazar Gölü’nde, ikinci gün Harput’ta ağırlanırken üçüncü gün misafirlere Pertek feribot iskelesinden Keban’a kadar feribotla baraj yolculuğu yaptırıldıktan sonra yemek ikramı yapıldı.

Fırat Üniversitesi’nin tanınırlığı ve akademik yetkinliğinin farklı coğrafyalara aktarımı açısından bu tür bilimsel etkinliklerin büyük önem taşıdığını, ayrıca bu tür etkinlikler sayesinde üniversitemizin şehrimizin tanıtımına ve ekonomisine önemli katkılar sağladığını belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, sempozyuma destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek başta Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özer ve sempozyum düzenleme kurulu başkanı Prof. Dr. Hasan Kürüm olmak üzere emeği geçen herkesi kutladı.